Jak dobrać telewizor do pomieszczenia?

Od czasu do czasu każdy z nas stoi przed wyzwaniem kupna nowego telewizora. Warto wiedzieć, że przy wyborze nowego odbiornika dobrze zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale też szereg innych czynników, dzięki którym optymalnie dobierzesz urządzenie do wnętrza.

17.01.2023

Od czasu do czasu każdy z nas stoi przed wyzwaniem kupna nowego telewizora. Warto wiedzieć, że przy wyborze nowego odbiornika dobrze zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale też szereg innych czynników, dzięki którym optymalnie dobierzesz urządzenie do wnętrza. Na komfort oglądania wpływa m.in. pora dnia, ustawienie telewizora w stosunku do okien i innych źródeł światła czy nawet odległość fotela od nowego sprzętu. Ponadto nieco inny telewizor sprawdzi się w przestronnym salonie, a inny w niewielkiej sypialni. Wielkość telewizora ma wręcz zasadnicze znaczenie dla prawidłowego ustawienia telewizora w pomieszczeniu.

1

Do trzech kluczowych elementów wpływających na dobranie telewizora do wnętrza, zalicza się:

• przekątną ekranu – wielkość wyświetlacza wpływa na to, jaka jest optymalna odległość oglądania na danym telewizorze, aby cieszyć się możliwie najżywszym i najostrzejszym obrazem,

• rozdzielczość – z oczywistych względów to kluczowy parametr przy każdym kupnie telewizora. W większości przypadków sprawdza się zasada „im wyższa rozdzielczość telewizora, tym lepiej”, w niektórych sytuacjach inwestowanie w ten parametr może nie mieć sensu (np. przy kupnie niewielkiego telewizora do bardzo dużego pomieszczenia). Wysoka rozdzielczość pozwala na ustawienie kanapy lub fotela blisko telewizora,

• przeznaczenie pomieszczenia – w pokoju dziennym telewizję często ogląda więcej osób, dlatego warto zastanowić się nad matrycą, która gwarantuje doskonały obraz z różnych kątów patrzenia (np. matryca QLED), w sypialni element ten nie jest już tak istotny. Do tego do jaśniejszych pomieszczeń należy wybierać urządzenia dysponujące wysoką jasnością, aby światło słoneczne nie skutkowało spadkiem nasycenia kolorów.

 

2

Prawidłowa odległość od telewizora – jak ją dopasować?

Czynność ta sprawia sporą trudność nabywcom nowych telewizorów, choć w rzeczywistości wcale nie jest to zbyt kłopotliwe. Należy pamiętać, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża odległość od telewizora sprawią, że komfort oglądania będzie znacząco obniżony. Za przykład takiej sytuacji niech posłuży usytuowanie widza tak blisko dużego odbiornika, że nie jest on w stanie objąć wzrokiem całego ekranu. Szczególnie niekomfortowe będzie to przy dynamicznych scenach akcji, gdzie wiele się dzieje, a wzrok powinien podążać po całym wyświetlaczu. W rezultacie prowadzi to do np. zmęczenia oczu czy bólu głowy. Jaka jest zatem optymalna odległość od telewizora? Zdaniem producentów telewizorów minimalna odległość od odbiornika wynosi dwukrotność szerokości ekranu, maksymalna nie powinna natomiast przekraczać czterokrotności szerokości wyświetlacza. Zgodnie z tą regułą optymalna odległość oglądania np. dla telewizora 55-calowego mieści się w granicach od 2,2 do 4,4 m. Oczywiście należy pamiętać, że na dokładną odległość wpływa również rozdzielczość telewizora.

Sprawdź nasze pakiety TELEWIZJA + INTERNET
TOP OFERTY

Jaki telewizor wybrać do małego pomieszczenia?

Czasem wysoka rozdzielczość telewizora może nadrobić pewne niedogodności, takie jak niewielkie wnętrze lub nieodpowiedni układ pomieszczenia. Jeśli masz tego typu problem, warto wybrać telewizor 4K (lub nawet 8K). Formaty te gwarantują doskonałą jakość obrazu, a z uwagi na potencjalną niewielką odległość widza od ekranu możliwe będzie zaobserwowanie wszystkich wyświetlanych detali. Analogicznie, jeśli kupujesz telewizor do bardzo dużego pomieszczenia, wybór topowej rozdzielczości może mijać się z celem – po prostu z odległości kilku metrów ludzkie oko nie będzie w stanie dostrzec różnicy między np. FullHD i 4K.

Pakiet CinemMax
z internetem światłowodowym

Pakiet kanałów dla prawdziwych miłośników kina!

Oferta dla nowych użytkowników

19,99 zł

10 zł / mies.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania do oferty? Zadzwoń!

58 536 17 03

nasza infolinia jest czynna:
24h/7

Kup przez telefon

Zostaw swój numer. Zadzwonimy do Ciebie
i wspólnie dobierzemy ofertę.

Zostaw kontakt.
Oddzwonimy.

Nasi konsultanci pracują od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 20.00.

Państwa rozmowy realizowane są od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 20.00. Prosimy wziąć to pod uwagę planując rozmowę. Rozmowy zaplanowane na weekend, będą realizowane po weekendzie.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.